Folklórny súbor Občianske združenie Bučina

Fotogaléria

Názov súboru:                                         Folklórna skupina  BUČINA   PAČA

Počet členov:                                          14

Oblasť pôsobenia:                                  folklór – spev

Vedúca súboru:                                      Mgr. Dana Sústriková

Kontakt:                                                    d.sustrikova@gmail.com

Stručná charakteristika:

FSk Bučina vznikla v roku 2009 za účelom zachovania typického nárečia. Zbiera a interpretuje ľudové piesne z obce Pača, ktoré sa spievali pri rôznych spoločenských príležitostiach (svadby, krstiny). Vo svojom repertoári  má však aj ľudové piesne z rôznych regiónov  Slovenska, najmä rusínske – ku ktorým je pačanské nárečie veľmi blízke. Zúčastňuje sa všetkých  spoločenských podujatí v obci  (stavanie mája, Deň matiek,  výročie oslobodenia,  výročie SNP, Mesiac úcty k starším, Katarínsky večer, adventné stretnutia....). Členovia FSk sa zúčastnili  Národných matičných slávností v Martine, okresných osláv vzniku Matice Slovenskej vo Vlachove, osláv príchodu Cyrila a Metoda na územie Veľkej Moravy v Nižnej Slanej, Gemerského folklórneho festivalu v Rejdovej,  folklórneho festivalu v Kamienke, festivalu rusínskych piesní v Hačave, Roku na Gemeri, rôznych súťaží Slovanská pieseň Prakovce, Hlase môj Rožňava, Súťaž v prednese rusínskych a ukrajinských piesní v Kamienke. Okrem týchto podujatí prezentujeme svadobné zvyky  na svadbách – vypýtanie nevesty od rodičov, doprovod na sobáš, polnočná zavíjanka.

V roku 2012 bolo založené Občianske združenie BUČINA,  ktorého členmi sú aj občania obce – sympatizanti tradičnej kultúry a ľudových piesní. Podporujú nás na našich vystúpeniach a tiež finančnými príspevkami v rámci poukázania 2% z dane. Tieto prostriedky využívame najmä na úhradu cestovných nákladov na rôzne vystúpenia.

Značnú finančnú podporu máme od obecného  úradu,  ktorý nám každý rok poukazuje prostriedky na našu činnosť a materiálne zabezpečenie  folklórnej skupiny.

Dátum vloženia: 3. 5. 2021 15:09
Dátum poslednej aktualizácie: 5. 5. 2021 11:36